Український геоботанічний сайт

Біотопи України

М. МОРСЬКІ БІОТОПИ

М2 Зона псевдоліторалі

М2.2 М’які та рухливі субстрати в зоні псевдоліторалі

М2.2.1 Угруповання на м’яких та рухливих субстратах в зоні псевдоліторалі / Communities on sediments in pseudilittoral zone

EUNIS: A2.1 Littoral coarse sediment / Грубі відклади в літоральній зоні; A2.2 Littoral sand
and muddy sand / Піски та мулисті піски у літоральній зоні; A2.3 Littoral mud / Мулисті відклади в літоральній зоні; A2.4 Littoral mixed sediments / А2.4 Змішані відклади в літоральній зоні.
Резолюція 4 Бернської конвенції: A2.2 Littoral sand and muddy sand / Піски та мулисті піски у літоральній зоні; A2.3 Littoral mud / Мулисті відклади в літоральній зоні, A2.4 Littoral mixed sediments / Змішані відклади в літоральній зоні.
Додаток І Оселищної Директиви: 1110 Sandbanks which are slightly covered by sea water all the time / Піщані прибережні обмілини; 1130 Estuaries / Естуарії; 1160 Large shallow inlets and bays / Великі мілководні затоки та бухти.
UkrBiotop: –
Зелена книга України: –

Синтаксономія: –

Характерні види: моллюски Donacilla cornea, Hydrobia acuta, поліхети (багатощетинкові черви) – Saccocirrus papillocercus, Polydora cornuta, амфіподи Echinogammarus foxi, Deshayesorchestia deshayesii; зелені водорості Ulva maeotica.

Структура: не виражена.

Екологічна характеристика. Зона прибою на узбережжі бухт на різноманітних м’яких та рухливих субстратах (починаючи із мулу із компонентами гравію та піску до змішаних відкладів із галькою, гравієм та піском), що іноді може оголюватися внаслідок згінно-нагінних явищ. Оселище, у більшості випадків, без рослинності. На піщаних пляжах домінують різноманітні безхребетні: поліхети, амфіподи та двостулкові молюски. У закритих бухтах біля урізу води можуть утворюватися мати зелених водоростей.

Поширення: в Європі – Атлантичний, Середземноморський, Чорноморський біогеографічні регіони (на м’яких ґрунтах біля урізу води); в Україні – Чорноморсько-Азовська степова підпровінція та Кримсько-Новоросійська підпровінція (уздовж берегів Чорного та Азовського морів на м’яких ґрунтах біля урізу води).

Репрезентативність: А. Ступінь збереженості: В.

Присутність рідкісних та зникаючих видів: з Червоної книги України Ulva maeotica, Cladophora siwaschensis; з Резолюції 6 Бернської конвенції – не виявлені; з додатків II, IV Оселищної Директиви – не виявлені.

Загрози: видобуток піску та нерегульована рекреація на пляжах.

Менеджмент: стабільний в умовах невтручання.

Автор: С.С. Садогурська.