Український геоботанічний сайт

Біотопи України

М. МОРСЬКІ БІОТОПИ

М1 Зона субліторалі

М1.2 М’які та рухливі субстрати в зоні субліторалі

М1.2.3 Філофорні поля / Phyllophora fields

EUNIS: A5.52M Pontic Phyllophora nervosa biocenosis on shell gravel / Чорноморські  біоценози Phyllophora nervosa на черепашковому гравії; A5.52N Pontic degraded facies of the Phyllophora biocenosis / Чорноморська деградована фація біоценозу Phyllophora spp.
Резолюція 4 Бернської конвенції: як частина біотопу вищого рангу A5 Sublittoral sediment / Відклади у субліторальній зоні.
Додаток І Оселищної Директиви: 1160 Large shallow inlets and bays / Великі мілководні затоки та бухти.
UkrBiotop: –
Зелена книга України: –

Синтаксономія: –

Характерні види: водорості – неприкріплені форми Phyllophora crispa, Ph. pseudoceranoïdes, Ph. truncata.

Структура: не виражена.

Екологічна характеристика. У північно-західній частині Чорного моря на глибині 10-50 м на м’яких ґрунтах формуються унікальні біоценози – Філофорне поле Зернова та Мале філофорне поле. Біотоп представлений скупченнями неприкріпленої філофори, що створюють середовище існування для більш ніж 100 видів безхребетних тварин та 40 видів риб, багато з яких є рідкісними. Крім особливостей рельєфу формуванню цього біотопа сприяла стійка кругова циклонічна течія північно-західного шельфу Чорного моря. З 60-х до 80-х років ХХ ст. внаслідок промислу, забруднення та інших факторів площа філлофорних полів скоротилася у понад 10 разів, а екосистема зазнала нищивного впливу. З середини 80-х років відмічається поступове відновлення угруповань. Враховуючи їхнє значення як ценозоутворюючих видів та скорочення популяцій, види роду Phyllophora включені до Червоної книги Чорного моря (Black Sea Red Data Book) та Списку видів, важливих для Чорного моря, що є доповненням до Конвенції про захист Чорного моря від забруднення.

Поширення: в Європі – Атлантичний, Середземноморський, Чорноморський біогеографічні регіони (у Середземному морі та уздовж узбережжя Атлантичного океану та його морів біотоп приурочений до глибини 30-100 м та сформований деякими багрянками (Osmundaria volubilis та Phyllophora crispa); в Україні – Чорноморсько-Азовська степова підпровінція та Кримсько-Новоросійська підпровінція (філлофорні поля зустрічаються на шельфі північно західної частини Чорного моря та у Каркінітській затоці).

Репрезентативність: А. Ступінь збереженості: С.

Присутність рідкісних та зникаючих видів: з Червоної книги УкраїниCladostephus spongiosis f. verticillatus, Phyllophora pseudoceranoides, Sphacelaria saxatilis, Stilophora rhizodes; з Резолюції 6 Бернської конвенції – не виявлені; з додатків II, IV Оселищної Директиви – не виявлені.

Загрози: забруднення, фрагментація та трансформація біотопів, промисел та риболовля.

Менеджмент: заборона промислового використання філофори.

Автор: С.С. Садогурська.